parentnik.pl

Opieka okołoporodowa w szpitalu

Opieka okołoporodowa w szpitalu

Wspaniałe informacje znalazłam na blogu http://www.blog.przedporodem.pl/. Otóż na początku (a dokładnie 8.) kwietnia br. ma wejść w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie nowych standardów opieki okołoporodowej, w którym to najbardziej podoba mi się zapis o kontakcie „skóra do skóry” zaraz po narodzinach.

Pozwolę sobie zacytować za panią Izabelą:

IX. Postępowanie w II okresie porodu.

1. (…)

2. (…)

3. (…)

4. W ramach prowadzenia II okresu porodu osoba sprawująca opiekę rozpoznaje ten okres porodu opierając się na obserwacji zachowania rodzącej, jej odczuć oraz wyniku badania położniczego wewnętrznego. W tym okresie porodu osoba sprawująca opiekę jest obowiązana do podjęcia, realizacji oraz udokumentowania wykonania następujących zadań:

1-8) (…)

9) położenia noworodka bezpośrednio na brzuchu matki, jeśli stan ogólny noworodka i matki pozwalają na to, oraz osuszenia i zabezpieczenia noworodka przed utratą ciepła.

XII. Opieka nad noworodkiem.

1. Bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do skóry”, który będzie trwał co najmniej dwie godziny po porodzie. W tym czasie należy zachęcać matkę do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi, a także obserwować zarówno matkę jak i dziecko, kontrolując cechy dobrego przystawienia i pozycji przy piersi, a w razie potrzeby zaoferować pomoc. Kontakt ten może być przerwany w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka, odnotowanego w dokumentacji medycznej.

2. Należy dokonać wstępnej oceny stanu noworodka na podstawie skali Apgar. Ocena ta może być dokonana na brzuchu matki, jeżeli nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Wyniki tej oceny należy odnotować w dokumentacji medycznej.

No cudnie po prostu i cieszę się przeogromnie, że doczekałam tej chwili przed swoim porodem 🙂 Już trochę mniej się boję tego mojego nieprzyjaznego szpitala, tak przeciwnego wszelkim nowościom i ‘nowym modom’, bo skoro to ogólnoobowiązujące rozporządzenie, to znaczy, że u nas też tak będzie, prawda? I nikt nie będzie tego traktował jako mojej nad wyraz wymyślnej zachcianki i zupełnie niepotrzebnej fanaberii. No siedzę i uśmiecham się od rana. Ktoś mógłby powiedzieć, że to taki drobiazg – ale kurcze, tak czekałam na taki ‘drobiazg’ :)))

(Jeszcze tylko marzy mi się otwartość mojego szpitala na pozycję porodową w I fazie, zamiast leżenia plackiem, opleciona pasem do KTG… i wtedy mogę iść rodzić choćby zaraz 😉 )

  • Spook

    te dwie godziny po porodzie na brzuchu mamy to naprawdę najcudowniejsze co mogli rozporządzić.. nie wyobrażam sobie teraz, żeby zabierali maluszka bez potrzeby.

  • http://www.parentnik.pl Tatuś

    Przekonamy się o tym już wkrótce 🙂 i choćbym miał walczyć jak średniowieczni rycerze, to nie dopuszczę by zabrali naszego Szkraba :p