parentnik.pl

Matka Karmicielka

Oto zostałam Wielką Matką Karmicielką. No ok, może nie taką znowu wielką. W każdym razie niczym Wilczyca Kapitolińska, nakazem Dziecięcia mojego pierworodnego wykarmić muszę wszystkich, których On zaprosi na ucztę – strażaka „Sama” z małego zestawu Lego Duplo, pluszowego nosorożca, żyrafkę, pilota od telewizora, małą baterię paluszka i monetę dwugroszową (nie, moje dziecko na co dzień nie bawi się takimi niebezpiecznymi ‚zabawkami’).

I żeby nie było – od początku jest małym gentelmenem – najpierw najadają się goście, dopiero później On.

Czasem goście, po posiłku, ustami mojego Syna okazują zadowolenie: „Achh!” mówią i gdyby mogli pewnie poklepaliby się po brzuchu. A może się klepią, tylko ja tego nie widzę w swoim ograniczeniu poznawczym, które to nie pozwala mi również dostrzec gdzie np rzeczona bateryjka ma usta (ba, twarz w ogóle), za pomocą których mogłaby się posilić. A może bateryjki nie potrzebują ust, tylko jedzą zupełnie inaczej? Misiul na pewno to wie, bo dla Niego nie stanowi absolutnie najmniejszego problemu znalezienie właściwej strony, którą należy przyłożyć bateryjkę do maminego poidła. Gwoli ścisłości zaznaczyć muszę, że wszystkie inne postacie, wyposażone w standardowe otwory gębowe również karmione są bardzo precyzyjnie, bez względu na to czy mają usta, pysk, dziób, czy jeszcze insze wyposażenie. I nie ma opcji, żeby próbowały inaczej niż wszyscy. Strażak Sam, który dopuścił się kiedyś próby jedzenia tyłem głowy został natychmiast naprostowany i upomniany pełnym dezaprobaty wzrokiem Gospodarza.

Wilczyca_Kapitolinska

 Rzeźba została wykopana na Palatynie we wczesnym średniowieczu i od IX wieku stała na Lateranie. W 1471 r. papież Sykstus IV podarował ją Rzymowi i wtedy trafiła do Palazzo dei Conservatori na Kapitol. Rzeźbę zazwyczaj przypisuje się Etruskom i datuje na V w. p.n.e.. Jednak zdaniem Adriana La Reginy, profesora etruskologii z uniwersytetu La Sapienza w Rzymie i konserwator Anny Marii Carruby pochodzi ona najpewniej ze średniowiecza, gdyż została odlana w jednym kawałku, a wszystkie znane nam antyczne rzeźby tej wielkości odlano w kilku kawałkach. Muzeum Kapitolińskie, w którym stoi rzeźba, wciąż jednak datuje ją na początek V w. p.n.e. Postacie chłopców niewątpliwie zostały dodane dopiero w XV w. (zdjęcie pożyczone: stąd, tekst żywcem skopiowany z Wikipedii w ramach pomniejszania swojej własnej ignorancji :P)

 • Anna C.

  Fajnie 🙂  Moja Młoda się nie dzieli mlekiem ;]

  • http://www.parentnik.pl Mamusia

   A może jeszcze za młoda? :> Misiul dopiero od niedawna stał się taki altruistyczny 😉

   • Anna C. vel Mama Kangurzyca

    o nie, ona już w poważnym wieku 4 lat 😀

 • http://www.parentnik.pl Mamusia

  A może jeszcze za młoda? :> Misiul dopiero od niedawna stał się taki altruistyczny 😉