parentnik.pl

Inne środki stosowane przy bolesnym ząbkowaniu

Być może poszukując wiedzy na temat wszystkiego, co związane z dzieckiem, byciem rodzicem, itd, przeczytasz lub już przeczytałaś/-łeś, że dziecka nie należy faszerować lekami. To prawda. Jest wiele sytuacji, w których warto dać szansę zadziałać naturze, jak np w przypadku gorączki niższej niż 38 stopni, która jest reakcją obronną organizmu i ułatwia mu walkę z chorobą. Są jednak sytuacje, kiedy nie warto tylko w imię idei skazywać dziecka na niepotrzebny (czyli nie służący żadnemu pozytywnemu celowi) ból i cierpienie.

Jeśli już zdecydujesz się na podanie środków ułatwiających Tobie i maluchowi poradzenie sobie z bolesnym ząbkowaniem, oprócz wspomnianych żeli masz do dyspozycji również środki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe/przeciwzapalne w syropie (z ibuprofenem, np.: Ibum, Ibufen) stosowane doraźnie, nie jako stały środek zaradczy, oraz środki homeopatyczne, takie jak:

Camilia – roztwór wyłącznie z naturalnych składników, stosowany doustnie, w pojemnikach jednodawkowych (minimsach), zawierający: rumianek pospolity (działanie przeciwbólowe i delikatnie uspokajające), szkarłatka (działanie łagodzące stany zapalne dziąseł), rzewień (o działaniu przeciwbiegunkowym) (źródło). Na różnych forach i w innych tego typu złych miejscach można przeczytać wiele pozytywnych opinii o tym środku, jednak należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie jest uczulone na rumianek, który niestety dość częstym alergenem jest.

Viburcol  C – czopki homeopatyczne, w związku z regulacjami unijnymi od pewnego czasu dostępne wyłącznie na receptę

Osanit – granulki homeopatyczne dostępne wyłącznie na rynku niemieckim (czyli z pewnością skuteczne, jak słynny SabSimplex 😉 ), ale do dostania również w Polsce

Anbesol – dostępny w UK

Znam też osoby, które stosowały bardziej „profesjonalne” środki stomatologiczne, takie jak Sachol, ale nie wiem czy sama bym się odważyła, więc raczej nie polecam.

W przypadku wszystkich leków należy stosować się do zaleceń zamieszczonych w ulotce, nie stosować ich dłużej ani w większych dawkach niż jest to zalecane.

  • kulka

    Nie wyobrażam sobie przechodzenia ząbkowania bez Viburcolu (czopki lub krople, obojętnie). Lek homeopatyczny, który działa. Mam go zawsze w pogotowiu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny.
    Aktualnie trwa konkurs Viburcolu, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody. Warto wziąć w nim udział.